Mroczny zakątek – Gillian Flynn

mroczny zakątekKlan Dayów mógł istnieć aż po dziś dzień.
Pech chciał, że syn rodu rudy świr Ben
Poprosił szatana o dar ciemnej mocy
I zarżnął rodzinę pewnej mroźnej nocy.

Udusił Michelle gołymi rękami
Po Debby zostały tylko mokre plamy
Na końcu wykończył swą matkę Patty,
Odstrzelił jej łeb, wbił w pierś nóż zębaty.

Najmłodsza Libby znalazła ukrycie
I żyje do dziś, lecz co to za życie?

(szkolna rymowanka, około 1985 roku)

Ową rymowanką rozpoczyna się książka "Mroczny zakątek". Jako pierwszą poznajemy Libby - zamknięta w skorupę 31 letnią kobietę, która w dzieciństwie przeżyła ogromną traumę. Gdy Libby była małą dziewczynką, ktoś zamordował jej matkę, oraz dwie siostry, a podejrzenia padły na brata - Bena i tak też mała Libby zeznała w sądzie. Piętnastoletni Ben trafia do więzienia na dożywocie za zabójstwo.

Doświadczona przez los Libby nawet w dorosłym życiu zachowuje się jaka małe dziecko, które nadal i ciągle potrzebuje czułości. Szczelnie zamknięta w swej skorupie, przybiera maskę kobiety twardej, wręcz wulgarnej i czytając "Mroczny zakątek" można dostrzec jak wielką lukę główna bohaterka ma do zapełnienia wynikającą z braku miłości w dzieciństwie.

Matka całą ich czwórkę wychowywała samotnie - gdyż ojciec Runner - zjawiał się w ich życiu (przeważnie na krótko) i znikał. Nie miała dla nich odpowiedniej ilości wolnego czasu, gdyż całą swoją energię przeznaczała na prowadzenie podupadającej farmy, oraz spłacanie długów małżonka. Kochała ich, jednocześnie nie poświęcając im uwagi i nie angażując się w ich przyziemne, dziecinne sprawy. Jasno i wyraźnie można wyczytać z powieści, że Patty najzwyczajniej wszystko przerosło i nie dawała sobie rady.

Pewnego dnia do Libby zgłasza się Lyle Wirth z Klubu Kryminalnych Ciekawostek, które fascynuje się tajemniczymi morderstwami, oraz dziwnymi zaginięciami. Klub Kryminalnych Ciekawostek jest zdania, iż to nie Ben zamordował własną rodzinę i że jako niewinny obywatel, powinien wyjść na wolność. W Libby wzrasta ziarenko niepewności, a skuszona propozycją pieniężną w zamian za pomoc w jego uwolnieniu, zgadza się, by cofnąć się w przeszłość i przeanalizować całe zajście od początku. W tym celu rozpoczyna wędrówkę po osobach, które znały jej rodzinę, oraz zaczyna poszukiwać ojca. Libby będzie musiała rozdrapać stare rany i od tej pory wiele oczywistych spraw i wątków zacznie układać się w zupełnie nową zaskakującą całość.

"Mroczny zakątek"  jest thrillerem psychologicznym napisanym z trzech perspektyw - Libyy, Bena i Patty. Przeplatana teraźniejszość z przeszłością odbija się na czytelniku ogromnym niepokojem. Punkt widzenia Libby jest osadzony w współczesności, natomiast brata i zarówno matki - krótko przed morderstwem na początku stycznia 1985 roku.

Mając punkt widzenia trzech osób powieść cały czas trzyma nas w napięciu, oraz lęku. W międzyczasie możemy sami wysunąć wnioski na temat patologii rodziny i wyrobić sobie własną opinię na temat motywu, oraz osoby mordercy. Jednak w tej powieści nic nie jest oczywiste, więc czytając kilku narratorów na przemian możemy spodziewać się wszystkiego. 

Dodatkowym atutem powieści jest autentyczność opisu bohaterów, barwność postaci i ich skrywane tajemnice. Mimo, iż na początku Libby wydaje się być zimna i oschła, czytelnik bardzo szybko może spojrzeć z jej perspektywy, a rozumiejąc ją lepiej - kibicować jej w odnalezieniu prawdy.

Sama książka daje nam do zrozumienia jak brak miłości w dzieciństwie odbija się na dzieciach i ich relacjach z rówieśnikami jak i później w życiu dorosłym. Z racji, iż Ben został wychowany praktycznie bez ojca, a nawet kiedy Runner przez moment uczestniczył w ich  życiu – syn był dla niego pośmiewiskiem. Ben  nie był dostrzegany przez rodziców, więc żeby dowieść swojej męskości potrafił zadać sobie ból, oraz wpadł w złe towarzystwo. Jego mroczni przyjaciele bawili się w wielbienie szatana - nic więc dziwnego, że został podejrzany o morderstwo rodziny jako jedyny. 

Ale czy naprawdę brak miłości rodziców i żal do matki mogły wywołać w nim, aż tak silne złe emocje prowadzące do morderstwa?

Koniecznie musicie przeczytać książkę jeżeli chcecie dowiedzieć się, czy Libby poznała prawdę na temat śmierci swojej rodziny i czy słusznie oskarżyła brata o morderstwo.

Polecam!

Moja ocena 9/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Znak.

Wydawca: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-240-2590-9
Liczba stron: 510
Rodzaj oprawy: miękka
Grzbiet książki: 34mm

Komentarze

 1. Wow jestem niesamowicie ciekawa tej książki. Świetnie ją zrezencowałaś. Jak tylko spotkam to kupię i przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Co to za rymowanka?! Już sobie wyobrażam takie dzieci z horrorów, które ją śpiewają... Koniecznie muszę przeczytać tę książkę, bo po Twojej recenzji nie widzę innej możliwości ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj nie moje klimaty, ale może na przerwę świąteczną sie nada :) Jak tam Twoje zestawiki, bo coś ich nie widzę. No i jak ogólnie u Ciebie?

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka wydaje się warta uwagi, z chęcią ją przeczytam, jeśli się na nią natknę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Podoba mi się, zapiszę sobie tytuł:)

  OdpowiedzUsuń
 6. ooo podoba mi się ;)

  ja ostatnio czytałam świetne kryminały! w dwa dni przeczytałam 3 książi :D S. J. Bolton "Ulubione rzeczy", "Karuzela Samobójczyń" i "Zagubieni" polecam przeczytać, myślę, że nie będziesz żałować ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję za podanie tytułów :) jeśli będę miała okazję - na pewno po nie sięgnę

   Usuń
  2. nie ma za co ;)
   tak mnie te książki wkręciły, że szok :P dawno nie czytałam czegoś tak dobrego :)
   widziałam je na chomiku więc zawsze możesz je sobie ściągnąć ;) choć ja osobiście wolę wersje papierowe, ale z braku laku może być i elektroniczna ;)

   Usuń
  3. ja tylko wersja papierowa
   niestety ebooki nie przemawiają do mnie

   Usuń
 7. Po takiej recenzji trudno przejść obojętnie wobec tej ksiażki! Gratuluję pracy!

  OdpowiedzUsuń
 8. Już sama ta wyliczanka mnie zachęciła :D a wysoka nota tylko podtrzymała w pewności co do tej pozycji ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję :)

Popularne posty