Skup się – Leo Babauta

skup się

"Skup się! Prosta droga do sukcesu" to jedna z kilku książek Pana Leo Babauty, którego chyba nie muszę już nikomu przedstawiać. Jedni znają go z książki: Minimalizm, inni z bloga ZenHabits.


 • Czy potrafisz się skupić na jednej czynności? 
 • Czy Twoja praca w domu bądź na podłożu zawodowym jest nastawiona na wielozadaniowość czy może wieloprojektowość? 
 • Czy wykonywaną czynność zakłócają Tobie inne sprawy? 
 • Jaką pierwszą czynność wykonujesz po przyjściu do pracy? 
 • Kiedy włączasz komputer w domu? 
 • Czy korzystasz z więcej niż jednego portalu (przeszkadzajki) społecznościowego typu: Facebook, Twitter, Instagram, Tumblr? 
 • Czy nie możesz zakończyć zamierzonego zadania tylko dlatego, iż świat internetowy Cię rozprasza? A może jesteś uzależniony od internetu? 
 • Czy wolisz czytać długie teksty, czy może nawet blogi innych czytasz szybko, pobieżnie,   a najlepiej gdyby były krótko napisane?

Większość z nas jest uzależniona od internetu i najróżniejszych stron bądź portali. Leo Babauta dowodzi tego w swojej książce: "Skup się. Prosta droga do sukcesu." 


Niestety jest to problem, który zamiast maleć, rośnie w siłę. 

Przez to jesteśmy mniej efektywni w pracy, w domu, czy nawet na wakacjach. Nie możemy się skupić, większość wykonywanych czynności sprawia nam problem, dużo spraw odkładamy na później w nadziei, że jeszcze znajdziemy na to czas. A tak naprawdę wcale nie jest lepiej - tylko ciągle gorzej.


Jeżeli masz, lub ktoś z Twojego otoczenia ma problemy ze skupieniem się, a głównym "prowodyrem" tej całej sytuacji jest internet – warto sięgnąć po książkę: "Skup się. Prosta droga do sukcesu."

Leo Babauta w swoim poradniku dokładnie omawia co nas rozprasza i w jaki sposób. Udowadnia nam, że jesteśmy uzależnienie od sieci (czy się z tym zgadzamy czy nie Puszczam oczko) i zadaje nam proste pytania dzięki którym sami możemy uznać powyższe za prawdę. Dokładnie opisuje jak rozproszenie niszczy naszą kreatywność i jak pokonać wszelkie "przeszkadzajki", oraz jak nauczyć się od początku tworzyć. W książce poznajemy zalety odłączenia się od sieci i prosty sposób jak bezboleśnie odizolować się od internetu i pokonać uzależnienie (nie tylko od komputera). 


W "Skup się" zostają opisane rytuały, które mają wspomóc nas w wyrobieniu sobie nawyku blokowania "przeszkadzajek" i skupiania się na tym co naprawdę jest dla nas istotne i wartościowe. 

Leo Babauta pokazuje również jak mądrze korzystać  z informacji w internecie, oraz jak wyzbyć się potrzeby bycia na bieżąco. Odpowiada nam też na pytanie dlaczego rezygnowanie bywa tak trudne i dlaczego tak się dzieje?


Dodatkowo w bardzo fajny i przystępny sposób Leo przedstawia nam programy do zwalczania "przeszkadzajek", które mogą przydać się zarówno w pracy jak i w domu.

W "Skup się" jest również rozdział poświęcony minimalizmowi i porządkowi – zarówno przy komputerze w domu jak i w pracy, oraz swoim otoczeniu.

Dostaniemy dodatkowo lekcję o powolności - i odpowiedź na pytanie: dlaczego warto zwolnić w naszym życiu? Zostaniemy przygotowani jak małymi krokami tego dokonać i jakie korzyści osiągniemy z tej zmiany. Nauczymy się również jak skupić się w pracy i w domu - co poprawi naszą efektywność, oraz stosunki z domownikami, współpracownikami i szefem.


Nawet jeżeli uważasz, że nie jesteś niewolnikiem internetu czy różnych portali – warto przeczytać książkę. Być może po lekturze tej zmienisz zdanie, lub zauważysz problem uzależnienia u bliskiej Tobie osoby. 

Po przeczytaniu tego poradnika i zastosowaniu się do wskazówek w niej zawartych na pewno zaczniesz efektywniej pracować i zaczniesz bardziej skupiać się na konkretnych obranych sobie celach. Będzie też łatwiej wyznaczyć sobie te cele - tak - aby nie brać na siebie czegoś, czego nie jesteś w stanie zrealizować. 


Pan Leo bowiem jasno i wyraźnie instruuje nas jakie cele powinny być dla nas najważniejsze. 

Dodatkowo zyskasz więcej czasu dla siebie i Twoich bliskich - okaże się, że doba nie jest wcale za krótka, a Ty możesz dzięki większej uwadze i skupieniu wykonać więcej czynności, oraz pracy i to w dodatku bardziej efektywnie!

 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu M, oraz Pani Dorocie Nowak.
http://www.mwydawnictwo.pl/


Moja ocena 7/10
Wydawca: M
Data wydania: 2012
ISBN: 9788375954258
Liczba stron: 176
Format: 14.0x20.5cm
Rodzaj oprawy: miękka
Grzbiet książki: 15mm

Komentarze

 1. To książka idealna dla mnie, nigdy za wiele tego typu poradników... w tak szybkim tempie życia człowiek co rusz musi siebie stawiać do pionu i przypominać sobie o świadomym życiu..o chwili tu i teraz.. Zapisuje tytuł ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznaję się bez bicia, że jestem uzależniona od Internetu i jakaś bezbolesna izolacja na czas nauki faktycznie by mi się przydała . :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę że ten tytuł jest dla mnie i chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmm... interesująca książka :P z chęcią bym ja przeczytała :)
  Od internetu raczej uzależniona nie jestem, ale mimo to warto czasem taką książkę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. dziękuję :) chyba szkoda mi kasy na coś takiego, poza tym moja strona nie jest popularna i na razie nie mam w co inwestować :P może pomyślę o tym, gdy będzie z 10tys wyświetleń dziennie

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka zdecydowanie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję :)

Popularne posty