Zabójcze emocje – Dr Don Colbert

zabojcze emocje

"Zabójcze emocje" to jedna z lepszych książek na temat emocji, umysłu i ducha jaką w ostatnim czasie przeczytałam. 

 

Autor książki Dr Don Colbert jest dyplomowanym ekspertem w praktyce rodzinnej. Zdobył obszerną wiedzę z zakresu medycyny żywieniowej oraz zapobiegawczej. 

Poradnik "Zabójcze emocje" podzielony jest na dwie części.

W pierwszej przeczytamy o tym jak nasze samopoczucie emocjonalne przekłada się na samopoczucie fizyczne. Tutaj zrozumiemy istotę niszczących nas emocji takich jak: gniew, wrogość, uraza, zawziętość, brak przebaczenia, nienawiść do siebie oraz lęk i tłumiony gniew. 

 

Otrzymamy informację  jak emocje zamieniają się w chorobę, oraz poznamy zdradliwy charakter adrenaliny i zapoznamy się z dwoma podstawowymi zasadami odnoszącymi się do stresu (który dotyka każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu). Długotrwały stres może przejawiać się w formie fizycznych chorób i dolegliwości i każda z nich jest tutaj wymieniona. Czytając książkę możemy się zdziwić jak cały szereg fizycznych dolegliwości posiadamy u siebie - nie zdając sobie sprawy - że to emocje i stres mają na nie wpływ. 

Dr Don Colbert w bardzo przystępny sposób opisuje związek stresu z poszczególnymi schorzeniami takimi jak: rak, choroby autoimmunologiczne, alergie, schorzenia skóry czy innymi chorobami. Dodatkowo nie zapominając o emocjach, ukazuje nam zgubny wpływ niekontrolowanej wrogości  na nasze zdrowie. 


Czytając "Zabójcze emocje" możemy również wykryć z praktycznych wskazówek czy należymy do grupy "rozgrzanego reaktora" tj. ludzi tłumiących wrogość, oraz jaki typ osobowości prezentujemy. Przeczytamy o oznakach nagromadzonych emocji i uzyskamy informację, że depresja nie rozgrywa się tylko w głowie, oraz z jakimi chorobami ma ona związek. Zapoznamy się z  różnymi rodzajami depresji, oraz dowiemy się czym depresja nie jest. Uzyskamy również informację jak pomóc osobom w ciężkiej depresji. Zgłębimy się w temat emocji prowadzących do depresji oraz zdrowego i nie zdrowego poczucie winy. Kolejna emocją, która zostaje opisana w książce to lęk. Tutaj zostaniemy poinformowani, co dzieje się kiedy się boimy i jakie jest antidotum na lęk i zmartwienia. Dodatkowo Dr Don Colbert opisuje czym są zaburzenia lękowe i czym zespół paniki, oraz poznamy związek między zawiścią, a urazą i jak przerwać narastające poczucie krzywdy. 

Część druga "Zabójczych emocji" to zalecenia - droga do zdrowych emocji. Rozdział ten poświęcony jest nauce fizjologicznej komunikacji między sercem a ciałem, oraz zastąpienia sfałszowanego myślenia - prawdą. 

 

W tej części dowiemy się jak radzić sobie z negatywnym przekonaniem do życia i jak wybrać nowy, lepszy sposób myślenia. 


Dr Don Colbert pisze również o oczyszczającej mocy przebaczenia i zapoznaje nas z definicją przebaczenia, gdyż wielu z nas błędnie je interpretuje. Podaje na przykładzie projektu naukowego, jak przebaczenie (nie tylko innym, również sobie) wpływa korzystnie na nasze zdrowie, a jakie są konsekwencje jego braku. Opisuje również przebaczenie jako proces, i czym jest częściowe, a czym całkowite przebaczenie. 

W tej części poznamy terapeutyczne emocje i  prosty sposób na wprowadzenie je w życie.


Jak dla mnie jedna z lepszych książek/poradników jaką do tej pory czytałam. Przyznaję jej ocenę 10/10.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu M, oraz Pani Dorocie Nowak.
http://www.wydm.pl/

Wydawca: M
Data wydania: 2011
ISBN: 9788375952940 
Liczba stron: 300
Format: 14 x 20,2 cm 
Rodzaj oprawy: miękka
Grzbiet książki: 


Komentarze

 1. Stokrotnie Dziekuje za pokazanie tej ksiazki, wyglada obiecujaco, a ja kocham tego typu tematykę. Z pewnością ją zakupie, a gdy przeczytam dam znac ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również lubię tą tematykę. Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii - mam nadzieję, że będziesz miała możliwość przeczytania książki :)

   Usuń
 2. Cóż, tematyka raczej nie dla mnie. Zresztą to typowy poradnik, a ja ich w ogóle nie czytuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak wiem i pamiętam :) wspominałaś o tym u siebie w recenzji poradnika "Perfekcyjna kobieta to s...".

   Usuń
 3. powiem szczerze, że po nielubianych przeze mnie zajęciach z psychologii już nie sięgnęłabym dobrowolnie po taką książkę ;) ale super, że Tobie się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię takie pozycje i lubię kwestie psychologiczne :)

   Usuń
  2. odpowiedziałam u mnie na Twoje pytanie. mam nadzieję, że odpowiedz Cię satysfakcjonuje :))

   Usuń
 4. Oooo nieee, ja nie mogę czytać dobrych opinii o książkach, bo bym w nich utonęła i przez nie zbankrutowała :)
  Zła, zła Karalajn, tak dobrze pisać o książkach... :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo zaciekawiła mnie ta pozycja, zwłaszcza poprzez możliwość rozpoznania u siebie wielu objawów, których przyczyną może być stres.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwszy raz widzę tą książkę. Ciekawe czy by mi przypadła do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książki nie znam, ale to co opisujesz jest mi dosyć znane. Natrafiłam na podobne wnioski i opisy a propos innych artykułów, czy książek. Co do wspomnianej alergii i jej powiązania ze stresem to jestem namacalnym dowodem, że te słowa są prawdziwe. Mam alergię na kwitnące trawy i ogólnie pyłki roślin. Dlatego zawsze okres wiosenny przeżywam w napięciu: bo jak będzie tym razem? I widzę, że jak mam egzaminy czy jakieś ważne zaliczenia, to objawy mi się nasilają. A jak pisałam maturę, to była to jedna wielka katastrofa. Brałam tabletki, które nie dawały żadnego efektu. Dlatego wiem, jaka może być siła wpływu stresu na mnie. Tym bardziej, że jak nie mam żadnych stresowych sytuacji, to prawie nie mam alergii... No, ale miało być o książce a nie moich doświadczeniach ;-) Może następnym razem się uda?
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytam książek o takiej tematyce, ale może kiedyś się to zmieni :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Poradnik, mówisz ... Ja rzadko kiedy mogę o jakimkolwiek poradniku wyrazić się pozytywnie, ale widzę, że choć tytuł ma siermiężny, to wzbudziła twój entuzjazm. Swoją drogą temat porusza w dość uniwersalny sposób

  OdpowiedzUsuń
 10. dziękuję Kochana, niezmiernie miło mi to czytać! :) :*

  OdpowiedzUsuń
 11. Oooo książka w sam raz dla mnie :) Spiszę tytuł i muszę się za nim rozejrzeć. Ogólnie nie czytam tego typu książek, ale od czasu do czasu po jakąś sięgam i coraz częściej przekonuję się, że takie książki są na prawdę wartościowe.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję :)

Popularne posty