Jak żyć z Hashimoto - Leveke Brakebusch, Armin Heufelder

jakzyczhashimoto


Choruję na przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy - Hashimoto - jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, że mój układ odpornościowy atakuje tarczycę i niszczy ją. W wyniku tego mam niedoczynność tarczycy.

Ponieważ jest wiele wątków na temat choroby w internecie oraz forum – a mój lekarz niestety jest mało komunikatywny – stwierdziłam, że zacznę od książki – i będę doczytywać dalej. Jestem bardzo zadowolona z poradnika dla pacjenta, ponieważ wszystko jest tak napisane łopatologicznie, że  naprawdę jest to dobra książka na sam początek zbierania informacji o chorobie. Dodatkowo wszystkie wypowiedzi są potwierdzone badaniami oraz dokumentacją medyczną. Dowiedziałam się z niej wielu rzeczy, których nie wyczytałam na forach (nie mogę być dawcą krwi, zapotrzebowanie na hormony jest większe zimą, szczepienia w chorobie hashi – powinny być przemyślane, nadmierny wysiłek nie jest wskazany itp itd). Dodatkowo poradnik  zwrócił uwagę na kilka zagadnień – i dzięki temu mam dodatkowe pytania do swojego endokrynologa. W poradniku możemy przeczytać również relacje innych chorych, które pomagają nam zrozumieć nas samych i swoje zachowania oraz objawy choroby. Książka zwraca uwagę na odpowiednie leczenie oraz dawkę hormonów. Podpowiada również, że trzeba znaleźć dobrego lekarza i szukać tak długo – do skutku. Informacja naprawdę  bardzo pożyteczna ;) , szkoda tylko, że w polskiej rzeczywistości niestety jest to nie realne (na kasę chorych do endokrynologa w tym roku się nie dostanę) pozostaje mi tylko opieka prywatna – a ta i tak często pozostawia wiele do życzenia. 

Ponadto to dzięki książce zapisałam się do grupy wsparcia chorych na Hashimoto, gdzie można wymienić swoje doświadczenia, przebieg choroby, dowiedzieć się wielu ciekawych info (już nie zawartych w poradniku) i przede wszystkim można mówić otwarcie o chorobie i spotka się to ze zrozumieniem (nie słyszę komentarzy typu, że wymyślam, czy przesadzam itp. itd).

Minus książki za to iż, nie ma metody obliczania konwersji hormonów FT3 i FT4, na czym bardzo mi zależało – na szczęście znalazłam inne źródło wiedzy na ten temat. Dodatkowo nie ma nic na temat diety (paleo, bezglutenowej) która może przyczynić się do remisji choroby.

Na pewnym etapie wiadomości – książka – może być już nie wystarczającym źródłem wiedzy, dlatego polecam ją wszystkim, którzy to dopiero dowiedzieli się o chorobie. Później informacji trzeba szukać u innych źródeł.

Moja ocena: 7/10

Wydawca: Pro Medica Media
Data wydania: 2012
ISBN: 9788362953004
Liczba stron: 224
Format: 12.5x18.5cm
Rodzaj oprawy: miękka
Grzbiet książki: 10mm

Komentarze

 1. Sama się zastanawiam czy nie mam tej choroby, ale ciężko trafić na dobrego lekarza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w pierwszej kolejności warto wykonać TSH - jeśli jest podywższone (powyżej 2,5 uIU/ML) świadczy o niedoczynności (o objawach niedoczynności przeczytasz tutaj: OBJAWY)
   następnie anty-TPO oraz anty-TG. przeciwciała te mogą występować razem lub pojedyńczo , możliwa jest również przejściowa lub utrzymująca się dłużej nieobecność przeciwciał, bez ustąpienia objawów.
   jednocześnie samo podwyższone lub w normie stężenie przeciwciał anty-TPO nie jest dowodem występowania choroby autoimmunologicznej.
   Aby rozpoznać chorobę Hashi trzeba również uwzględnić objawy, wynik USG, wartości hormonów we krwi i ew. wynik badania histopatologicznego.

   Usuń
 2. Mam niewielką niedoczynność tarczycy, ale tej choroby nie.
  Fajnie, że znalazłaś książkę, która udzieliła Ci ważnych informacji. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję :)

Popularne posty